W muzyce drzemie ogromny potencjał

w-muzyce-drzemie-ogromny-potencjał

Dźwięki muzyki są materiałem prac badawczych wielu naukowców z różnych dziedzin nauki. To jaki potencjał drzemie w muzyce dowodzą liczne badania naukowe. Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio dobrane dźwięki muzyki stymulują pracę mózgu, przyczyniając się do powstawania nowych komórek nerwowych oraz procesu naprawy w granicach neuronów mózgowych.

Muzyka ma także wpływ na gospodarkę hormonalną naszego organizmu. Reguluje wydzielanie takich hormonów jak np. kortyzol, testosteron, estrogen. Obniża ciśnienie tętnicze, uspokaja i koi nerwy. Przypuszcza się także, że słuchanie muzyki minimalizuje wystąpienie niektórych chorób neurodegeneracyjnych takich jak np. Alzheimer.

Muzyka jest także świetnym lekiem na skołatane nerwy. Rozładowuje stany nerwowe, czy nawet lękowe. Działa pozytywnie na nasze emocje. Zwłaszcza utwory, które kojarzymy z czymś przyjemnym potrafią wprawić nas w dobry nastrój i rozładować gniew.

Co ciekawe muzyka może pomóc także w odchudzaniu. Podczas treningu motywuje nas do wysiłku i sprawia, że nie odczuwamy tak szybko zmęczenia. W czasie posiłku warto jest słuchać muzyki klasycznej. Ponieważ wyrównuje ona ciśnienie krwi, poprawia krążenie, wycisza i w ten sposób możemy w spokoju delektować się pomału jedzeniem, zamiast bez opamiętania pochłaniać w pośpiechu większe ilości jedzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *