W ostatnich czasach coraz więcej osób ma świadomość dbania o zdrowie i prowadzenia zdrowego trybu życia. Odpowiednia dieta, aktywność fizyczna i eliminowanie substancji szkodliwych z organizmu i najbliższego otoczenia to główne sposoby na prowadzenie zdrowego trybu życia. Pomimo największych starań, naturalne jest, że czasami potrzebujemy pomocy ze strony lekarza. Jednak nie wszystkie schorzenia musimy leczyć farmakologicznie.
Bardzo często alternatywą dla farmakoterapii jest fizjoterapia. Praca fizjoterapeuty polega na diagnostyce i zastosowaniu różnego sposobu leczenia, rehabilitacji oraz profilaktyki metodami pozafarmaceutycznymi. Najczęściej pomaga pacjentom po urazach i różnego rodzaju kontuzjach, z zaburzeniami sterowania ruchem, ograniczeniach wydolności organizmu, ograniczeniach ruchów w stawach oraz osobom z różnego rodzaju bólami mięśniowymi i neurologicznymi.
Na początek fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, interpretując przy tym badania obrazowe narządów ruchu i diagnozując. Fizjoterapeuta w swojej pracy wykorzystuje rozmaite zabiegi z dziedziny rehabilitacji. Między innymi masaże lecznicze, kinezyterapię, czyli leczenie ruchem – gimnastyka lecznicza, fizykoterapię, czyli leczenie przy pomocy środków fizykalnych takich jak: energia cieplna, prądy, promieniowanie, a nawet wykorzystywanie naturalnych zasobów takich jak np. słońce, woda mineralna, borowina itp.